به طور کل من این باور را غلط می دانم که با ترس از هک شدن و قرنتینه ی کامل سیستم می توان آن را در امان نگه داشت! من افرادی را دیدم که با وجود ترس از ویروس ها و تروجان ها و نزدیک نشدن به آن ها سیستمی آلوده داشتند و نتوانستند آن را نجات دهند. البته لازم است این را هم بگویم که سیستمی امن نیازمند هوشیاری است.

من به عنوان کسی که شیش سال با ویروس ها سر و کار داشتم میگم می کنم که برای نجات دادن سیستم نیازی به آنتی ویروس های قوی نیست بلکه اگر از چگونگی کار ویروس ها و تروجان ها سر در بیارید می توانید سیستمتان را نجات دهید. به طور مثال ویروسی مانند ویروس شورتکات (shortcut) توسط هیچ آنتی ویروسی قابل ردیابی نیست و تنها آگاهی کاربر را نیاز دارد. این ویروس تنها فایل های موجود در فلش را در یک پوشه ی بینام منتقل می کند و آن را مخفی می کند، سپس یک میانبر یا شورتکات (shortcut) از آن می سازد علاوه بر آن فایلی ویروسی را در آن پوشه قرار می دهد. اکثر مردم هم برای این که سریع تر به فایل های خود دسترسی داشته باشند با صرفنظر از اینکه دارند بر روی چه چیزی کلیک می کنند شورتکات را باز می کنند و به همراه فایل های خود ویروس را اجرا می کنند.

متاسفانه ما در عصری هستیم که فرصتی برای  تجربه کردن و آموختن نیست ولی به هر حال باید نترسید، باید جرعت کرد و با ویروس ها روبه رو شد.

به طور کلی ویروس ها باید اجرا شوند تا بتوانند خرابکاری کنند. این درست همان مرحله ای است که باعث می شود تا کرکر ها (خرابکار های رایانه ای) ویروس ها را با اشکالی متفاوت بسازند. آن ها تلاش می کنند تا کاری کنند که کاربر ها گول بخورند و آن ها را اجراکنند.

همیشه در نظر داشته باشید پیشگیری بهتر از درمان است؛ یعنی شما باید در این حد آگاهی داشته باشید که ویروس ها را بشناسید و آن ها را اجرا نکنید. این درست همان کاری است که آنتی ویروس ها انجام می دهند؛ آن ها ویروس ها را شناسایی می کنند و قبل از اجرا شدن آن ها را حذف می کنند. بدانید که هیچ ویروسی به طور خودکار اجرا نمی شود؛ البته اگر هنوز از ویندوز اکس پی که به نظر من تاریخ مصرفش گذشته استفاده می کنید بهتر است نگران اجرای خود به خود ویروس ها باشید!بدانید اکس پی آنقدر نقطه ضعف دارد که شرکت ماکروسافت چند سالیست که دیگر از آن پشتیبانی نمی کند.

به هر حال سعی کنید اول فایلی را که می خواهید باز کنید خوب بشناسید سپس در مورد آن فکر کنید و بعد آنرا اجرا کنید. توصیه می کنم از چگونگی کار فایل ها، این که کدام فایل ها خطرناکند و چگونه آن ها را خنثی کنیم اطلاعات کسب کنید.

البته بعدا در این زمینه ها نیز مطلب می گذارم.